Posted by: caponturist | April 16, 2011

YGS nin sifresi

Aşağıdaki metin ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü Kriptoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Sayin Melek DİKER YÜCEL tarafından yazılmıştır. Görsel medyadan takip edenler hatırlayacaktır, bir kaç programda kendisi zaten şifreyi sözle de ifade etmiştir.
Bu metni de daha çok kitleye ulaşması için yayınlıyorum.

ÇOK BASiT BiR YGS ALGORiTMASI

1) Yanıtların üstüne, en küçüğü 1 ve en büyüğü 5 olmak üzere sıralamadaki yerleri yazılır; böylece ortanca değer yani medyan, 3’ün altına gelir.

2) Bulunan rakam dizisi 3’ten veya 5’ten başlayıp döngüsel olarak okunarak, 35, 53 ya da 325, 345, 315 ve 523 sayılarından biri bulunur. (Medyan ve maksimumun birbirine göre tüm konumlarının tanımlanması için eklenmesi gereken 513 ve 543’le karşılaşmadım.)

3) Döngüsel (yani modüler) okumada:

a) 53 veya 325 sayıları varsa, yanıt ortanca değer, yani 3;
b) 523 varsa yanıt en büyük değer yani 5;
c) 315 veya 345 varsa yanıt en büyük sayının sağı, yani 5’ten hemen sonraki değer;
d) 35 varsa yanıt en büyük sayının iki sağı, yani 5’ten iki sonraki değerdir.

Çok basit, değil mi? Böylece matematik testindeki 35 rakamsal (ya da x<y<z sorusu gibi sözlük sıralı) yanıtlı sorunun 33'ü çözülüyor (belki de 31 demeli, çünkü kesirler içeren 35. ve karekökler iceren 38. sorularda gercek sıralama yerine bilgisayarın yaptığını tahmin ettiğimiz özel sıralamayı kullanmak gerek). Medya kitapçığın 3. sorusunda yanıt sıralamasını 0,2,6,-1 ve -2 diye alınca 34. nümerik soru da çözülüyor ama gönlüm "çözüldü" demeye razı değil çünkü negatif sayı içeren diğer iki soruda, 11'de ve 19'da, gerçek sıralama doğru sonuç veriyor. Öte yandan, nümerik yanıtlı son soru (medya kitapçığındaki 40. soru) karekökler içeriyor ve yukardaki yöntemle çözülemiyor (önce karekök 2'leri sonra kök 3'leri sıralayınca o da oluyor).

Aynı algoritmayla
Fen testinin rakamsal yanıtlı 15 sorusunun 12'si,
Türkçe testinin rakamsal yanıtlı 13 sorusunun 6'sı çözülüyor.
Türkçe testinde algoritmanın çözemediği 7 sorunun tümünde şıklar A) I, B) II, C) III, D) IV, E) V sırasıyla verilmiş. Algoritma bu durumda A) I yanıtını bulmuş ama medya kitapçığındaki doğru yanıtlar sırasıyla BBEEBCE şeklinde (sanırım elle) değiştirilmiş. Böylece, A'ların sayısı fazla olmasın diye alınan önlem, rassallık ve belirsizlik içeren (yani şifresiz) 7 sorunun oluşmasına yaramış.
Sosyal Bilgiler'in rakamsal yanıtlı 13 sorusunun ise tümü bu yöntemle çözülüyor.

Sınava giren tüm gençlere önerim; sakin olmaları ve ikinci sınav için hazırlanmaya hiç vakit geçirmeden başlamaları. Hep birlikte yaşanan bir kazanın kötü etkilerini en düzgün şekilde atlatmak için herkes elinden geleni yapmak zorunda. Moralinizi bozmadan çalışmaya devam edin lütfen sevgili gençler; kendinize de güvenin; sistemdeki aksaklıkların yakında düzeleceğine de… Bilin ki sizler; ülkemizin, hatta dünyanın geleceğini belirleyecek olan bireylersiniz…

Sevgilerimle,

Melek Diker Yücel


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

Categories

%d bloggers like this: